TV

BEST DRAMATIC SERIES

Andor (Disney+)

Bad Sisters (Apple TV+)

Better Call Saul (AMC) – WINNER

The Crown (Netflix)

Euphoria (HBO)

The Good Fight (Paramount+)

The House of the Dragon (HBO)

Indemnification (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Network)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges – The Old Man (FX)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney+)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) – WINNER

Adam Scott – Restitution (Apple TV+)

Antony Starr – The Boys (Prime Video)

Bob Odenkirk won Best Actor in a Drama Series for Better Call Saul

Bob Odenkirk won Best Actor in a Drama Series for Better Call Saul

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Sharon Horgan – Mean Sisters (Apple TV+)

Laura Linney-Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)

Zendaya – Euphoria (HBO) – WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)

Ismael Cruz Cordova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC) – WINNER

John Lithgow – The Old Man (FX)

Matt Smith – Dragon House (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock – The House of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) – WINNER

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

Jennifer Coolidge gave an inspiring speech as she won Outstanding Supporting Actress in a Drama Series for The White Lotus

Jennifer Coolidge gave an inspiring speech as she won Outstanding Supporting Actress in a Drama Series for The White Lotus

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC) – WINNER

Barry (HBO)

The Bear (FX)

Better Things (FX)

Ghosts (CBS)

Tricks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reserve Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Bill Hader-Barry (HBO)

Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Building Murders Only (Hulu)

Jeremy Allen White – The Bear (FX) – WINNER

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reserve Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Fifth Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Kaley Cuoco – The Stewardess (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reserve Dogs (FX)

Jean Smart – Hacks (HBO Max) – WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)

James Marsden – Dead to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO) – WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reserve Dogs (FX)

Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC) – WINNER

BEST LIMITED SERIES

The Dropout (Hulu) – WINNER

Gaslight (Starz)

The Girl from Plainville (Hulu)

The deal (Paramount+)

Pam and Tommy (Hulu)

Station Eleven (HBO Max)

This is going to hurt (AMC+)

Under Heaven’s Banner (FX)

BEST FILM MADE FOR TELEVISION

Fresh (Hulu)

Dam (Hulu)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

The Survivor (HBO)

Three months (Paramount+)

Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) – WINNER

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster – The Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Under Heaven’s Banner (FX)

Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)

Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) – WINNER

Sebastian Stan – Pam and Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – This is going to hurt (AMC+)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)

Lily James – Pam and Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslit (Starz)

Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) – WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – The Patient (FX)

Matthew Goode – The Offer (Paramount+)

Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+) – WINNER

Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)

Shea Whigham–Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes – Fleishman’s in Trouble (FX)

Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslit (Starz)

Melanie Lynskey – Candy (Hulu)

Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix) – WINNER

Juno Temple – The Offer (Paramount+)

Niecy Nash-Betts won Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie for Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Niecy Nash-Betts won Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie for Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

B.EASTERN FOREIGN LANGUAGE SERIES

1899 (Netflix)

Borgin (Netflix)

Lawyer Extraordinaire Woo (Netflix)

Garcia! (HBO max)

The Exodus from the Kingdom (MUBI)

Cleo (Netflix)

My Brilliant Friend (HBO)

Pachinko (Apple TV+) – WINNER

Tehran (Apple TV+)

B.IT’S ANIMATED SERIES

Blue (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Primal by Genndy Tartakovsky (Adult Swim)

Harley Quinn (HBO Max) – WINNER

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Undone (Prime Video)

BEST WORKSHOP PROGRAM

The Amber Ruffin Show (Peacock)

Full frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) – WINNER

Late Night with Seth Meyers (NBC)

Watch What Happens live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL

Fortuna Feimster: Good Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Good Clean Dirt (HBO)

Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix) – WINNER

Would it kill you to laugh? Starring Kate Berlant and John Early (Peacock)

By sbavh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *